Відремонтовані будинки, нові магазини: Балаклійська громада підбиває підсумки року Громади на зв’язку

Фото: Балаклійська МВА Фото: Балаклійська МВА

Для деокупованої Балаклійської громади 2023 рік став роком відбудови і відновлення. Після звільнення треба було одразу виконати великий обсяг роботи, щоб почати процес відновлення повноцінної життєдіяльності громади. 

З теплом, водою, газом і світлом

У першу чергу потрібно було налагодити роботу підприємств критичної інфраструктури, які були пошкоджені обстрілами і розграбовані окупантами.

 – Сьогодні водоканал, тепломережа, газовики і енергетики працюють у сталому режимі. Наші газовики забезпечили подачу газу до кожного населеного пункту громади, енергетики підвели світло до кожної хати, – зазначає начальник Балаклійської міської військової адміністрації Віталій Карабанов.
Працівники водоканалу замінили водогони від свердловин у Балаклії та Новій Гусарівці, відремонтували міську водопровідну насосну станцію, каналізаційні насосні станції, очисні споруди, замінили насоси на трьох свердловинах.

На території Балаклійської  громади експлуатуються 10 котельних та 21,2 км теплових мереж. У наближенні опалювального сезону тепловики виявили пориви і ліквідували їх. Також були замінені аварійні трубопроводи, полагоджені і «законсервовані» котли середнього тиску,  відремонтовані запірна арматура на котельнях та газових лічильниках,  коректори об’єму газу та манометри. Модернізовані системи аварійного (автономного) освітлення на котельнях.

 – На випадок форс-мажорних обставин водоканалізаційне та підприємство теплових мереж виконали роботи з інженерного захисту своїх об’єктів, – зазначив Віталій Карабанов.  

Передовсім – відновлення житла

Через військові дії у Балаклійській громаді із 254 багатоквартирних  житлових будинків чотири були зруйновані повністю ( села Шевелівка,  Мілова (два), Волохів Яр), значних ушкоджень зазнав 31 будинок, середніх – 83 будинки та легких – 136.

-Передовсім кошти міського та обласного бюджетів, субвенції з інших бюджетів (міста Вінниця та селище Донець), волонтерська та благодійна допомога скеровувались і скеровуються на відбудовні роботи в житловому фонді, який знаходиться у комунальній власності територіальної громади, – каже Віталій Карабанов. Відбудова будинків, Балаклія, 2023-й рікВІдновлення житла у Балаклійській громаді/фото Балаклійська МВА 

У нинішньому році за рахунок субвенції з бюджету Вінницької міської ради, яка склала понад 5 мільйонів гривень, капітально відремонтовані сім багатоквартирних будинків у Балаклії.  Субвенція з бюджету Донецької селищної ради у розмірі 6 мільйонів гривень дозволила виконати капітальні роботи на восьми багатоквартирних  будинках міста.

За рахунок коштів обласного бюджету аварійно-відбудовні роботи проведені на дев’яти багатоквартирних  будинках адміністративного центру громади, а також розпочаті ще на двох будинках – у Балаклії та Новій Гусарівці.

Кошти міського бюджету були освоєні під час поточного ремонту на одинадцяти багатоквартирних житлових будинках Балаклії.

Комунальне підприємство «Балаклійський «Житлокомунсервіс» за рахунок власних коштів та благодійної допомоги відремонтувало пошкоджену частину покрівель на 25 багатоквартирних житлових будинках.

 – За рахунок Фонду ліквідації наслідків збройної агресії планується капітальний ремонт сімох пошкоджених багатоквартирних будинків: трьох у Балаклії і чотирьох у Міловій, – зазначив начальник Балаклійської МВА.

Медичні установи працюють і відбудовуються

Балаклійська лікарня надає цілодобову медичну допомогу населенню громади та жителям Харківської області. За одинадцять місяців у стаціонарі пролікувалися майже дев’ять тисяч пацієнтів, у поліклінічному відділенні – 143 тисячі. Проведено 3749 операцій. У пологовому відділенні народилися 152 дитини.

З жовтня 2022 року по січень 2023 року у закладі тривали аварійно-відновлювальні роботи. Першого жовтня 2022 року відновило роботу поліклінічне відділення, четвертого січня 2023-го перших пацієнтів прийняв стаціонар.

Заклад забезпечений медичним та іншим обладнанням за рахунок допомоги МОЗ України, Харківської ОВА, Ізюмської РВА,  українських та міжнародних благодійних організацій.
Наразі закінчується заміна теплових мереж та вузла управління в підвалі поліклінічного відділення. Відновлено роботу допоміжних служб.

Триває ремонт систем водо- та теплопостачання в поліклінічному відділенні, встановлюється киснева станція.

За кошти, які будуть виділені  Міжнародної організації з міграції ООН, планується проведення внутрішніх ремонтних робіт у педіатричному відділенні та відділенні клініко-діагностичної лабораторії, які поки що працюють в інших приміщеннях.

Виготовляється проєктна документація на ремонт неврологічного відділення. Після проходження експертизи будуть розпочаті ремонтні роботи. Модульна амбулаторія, Балаклійська ТГ

У Балаклійській громаді встановлені модульні амбулаторії/фото Балаклійська МВА

За період окупації обстрілами із 23 амбулаторій громади було знищено п’ять, ушкоджень різного ступеня зазнали 13. За допомогою БО БФ «Пацієнти України» вже відновлено амбулаторію № 4 у Балаклії, а також у селах Вербівка, Петрівське,  Яковенкове, Гусарівка. За сприяння ВООЗ модульні амбулаторії встановлені у Міловій та Шевелівці, невдовзі розпочнеться будівництво нової амбулаторії у Волоховому Яру. 

Завершується ремонт у «первинках» Слобожанського та Нової Гусарівки. 

Що зі школами?

Освітня мережа громади становить 8 закладів дошкільної освіти та 11 дошкільних підрозділів, 19 – загальноосвітніх, 2 —  позашкільних.

Унаслідок військових дій чотири заклади (Вербівський, Волоховоярський, Петрівський ліцеї та Асіївська гімназія) зруйновані повністю, шість зазнали ушкоджень на 60-80%. Решта мають ушкодження дахів, вікон, дверей, систем опалення.

За рахунок коштів резервного фонду замінені віконні блоки у Балаклійських ліцеях №№ 3,4, Балаклійському ДНЗ № 2. Розроблено проєктно-кошторисну документацію на облаштування найпростіших укриттів у Балаклійських ліцеях №№1, 2, 5, Бригадирівському ліцеї та на  капітальний ремонт протирадіаційного укриття Борщівської гімназії. 

 – З державного бюджету виділено майже 17 мільйонів гривень на капітальний ремонт підвалу Балаклійського ліцею № 1 ім. О. Тризни з облаштуванням найпростішого укриття цивільного захисту та на виготовлення проєктно-кошторисної документації на будівництво захисної споруди цивільного захисту подвійного призначення у Балаклійському ліцеї № 2, – розповідає очільник громади.

За кошти місцевого бюджету проведено заходи з виготовлення проєктно-кошторисної документації на капітальний ремонт закладів освіти та об’єктів цивільного захисту для 9 закладів.

Результатом співпраці з вітчизняними і міжнародними благодійними фондами став ремонт у Балаклійському ліцеї № 5, розробка проєктно-кошторисної документації на проведення поточного ремонту у Балаклійському ліцеї № 2 та Балаклійському ДНЗ № 7. Наразі триває ремонт системи опалення та заміна віконних блоків у Балаклійському ДНЗ № 7.  

Німецьке товариство міжнародного співробітництва GIZ відібрало для відбудови п’ять освітніх закладів. У Балаклійському центрі дитячої та юнацької творчості ремонтуються дах і система опалення. Будівлі Гусарівського ліцею та Міловської гімназії «законсервовані» на зимовий період. З настанням тепла буде відремонтована система опалення, розпочнеться внутрішнє облаштування будівель. 

Завдяки участі в обласному конкурсі «Разом у майбутнє» встановлені вікна та двері  у Балаклійському ДНЗ №1. За кошти місцевого бюджету замінено опалення у Балаклійському ДНЗ № 10.

З роботою бюджетники, продавці, комунальники

В умовах повномасштабної війни суттєво постраждала трудова сфера громади. Деякі підприємства знищені, деякі суттєво зменшили виробничі потужності. Проблеми в економіці у поєднанні зі значним внутрішнім переміщенням населення та зовнішньою міграцією призвели до різкого скорочення людського і трудового потенціалу.

Працездатного населення нараховується 14,3 тисячі осіб, що дорівнює половині від усіх жителів громади. Станом на 28 листопада 2023 року рівень безробіття становив 2,2 %. Від початку року працевлаштувалися 224 особи, з них 10 – ВПО. Переважно люди зайняті у бюджетній, торговельно-виробничій та комунальній сферах.

До війни виробничу діяльність здійснювали такі промислові підприємства, як «Балцем», завод з виробництва сухих будівельних сумішей «Хенкель»,  Балаклійський шиферний завод, Балаклійський ремонтний завод, Балаклійське ХПП, Балаклійський молокозавод, Балаклійське лісове господарство, ВБ «Балдрук». Війна вивела з ладу цементний, молокозавод, значних ушкоджень зазнали будівлі та складські приміщення ремонтного заводу.

 – Відновлювати діяльність «Балцем» наразі економічно недоцільно. До початку військових дій цемент вироблявся за «мокрою» технологією, яка є вкрай енергоємною. «Хенкель» відновив роботу, проте на підприємстві пошкоджені вузли обладнання та електроніка, яка відповідає за виробничий процес. До війни завод виробляв близько 15-20% продукції від усіх філій компанії в Україні, – пояснює Віталій Карабанов. Відновлений магазин у Балаклії

“АТБ” у Балаклії/фото Балаклійська МВА

Також у громаді відновила роботу мережа продовольчих супер-маркетів: «АТБ-маркет», «Посад», «Кулиничі», «Салтівський м’ясокомбінат», «Маркет-опт» тощо. Торговельні послуги населенню громади надають Балаклійський ринок, заклади сфери побутового обслуговування, крамниці продовольчих, побутових, будівельних товарів тощо. Нещодавно у будівлі ринку відкрився «Чудо-маркет». 

Нагадаємо, що до кінця року у Старосалтівській громаді завершать відбудову пошкоджених ворогом об’єктів

Також нагадаємо, що у Дергачах завершують будівельні роботи двох пошкоджених обстрілами житлових комплексів

Раніше ми писали, що Роганська громада продовжує відновлення після бойових дій

 

Автор: Тетяна Чмут

Джерело

Новини Харкова