Лікарі з Литви безкоштовно допомагають мешканцям Дергачівської громади

1

У Дергачівській громаді Харківської області з весни 2023 року безкоштовно працюють виїзні бригади стоматологів та сімейних лікарів з Литви. За три візити вони обслугували вже близько 2000 мешканців старостинських округів. Наразі литовські терапевти приїхали до громади вчетверте.

З весни 2023 року в Дергачівській громаді періодично працюють безкоштовні виїзні бригади лікарів з Литовської Республіки. Це сімейні лікарі та стоматологи, які надають допомогу на території всіх старостинських округів Дергачівщини, окрім адміністративного центру – міста Дергачі.

– Це ініціативні люди, які замість того, щоб витрачати зароблені власною працею кошти на себе, свій побут тощо, безоплатно допомагають нашій громаді. Литовці чудово розуміють, що зараз іде війна проти росії, і у разі нашої поразки вони можуть бути наступними. Ніхто цього не хоче, тому вони їдуть допомагати нам, – зазначає начальник Дергачівської міської військової адміністрації Вячеслав Задоренко.

Усього було здійснено три візити, під час яких приїжджали чотири групи. Фахівці працювали почергово: наприклад, спочатку сімейні лікарі, а через деякий час приїздили стоматологи – і так далі.

Медики проводили прийоми на територіях амбулаторій, які вціліли після бойових дій на території громади, у стаціонарних медичних пунктах чи приміщеннях, що були виділені під ці потреби. Здебільшого литовці працюють у селищах Слатиному, Прудянці, Козачій Лопані, а також селах Безруки, Руська Лозова, Дубівка, Токарівка, Гоптівка та Малі Проходи. Як говорить начальник Дергачівської МВА, мешканцям села Великі Проходи довелося приїздити до Малих Проходів, оскільки їхня місцева амбулаторія була зруйнована внаслідок російських обстрілів.

Також іноземні лікарі здійснювали виїзні прийоми та обслуговували вдома маломобільних пацієнтів: літніх людей і осіб з інвалідністю, які не могли самостійно прийти до амбулаторій.

– Це нормальна практика. Наші сімейні лікарі працюють за такою ж системою. Тож литовські медики об’їжджали пацієнтів з представниками медичної сфери Дергачівської громади, – каже Вячеслав Задоренко.

Литовські лікарі безкоштовно працюють у Дергачівській громаді Харківської області

Литовські лікарі разом з адміністрацією Дергачівської громади

Лікують навіть вдома

Під час першого свого візиту, який почався 25 квітня 2023 року та тривав чотири тижні, литовські лікарі надали допомогу близько 900 людям, з яких 150 маломобільні або зовсім немобільні. Найбільша кількість звернень була в Козачій Лопані, Дубівці, Малих та Великих Проходах.

Медики, зокрема, надавали консультації щодо лікування та профілактики хронічних захворювань та забезпечували психологічну допомогу.

З 18 червня в старостинських округах Дергачівщини почали працювати литовські стоматологи, які надавали безкоштовні послуги тим, хто найбільше цього потребує та не має фінансів вирвати хворі зуби. Під час першого візиту стоматологів за тиждень до них звернулося близько 100 осіб.

Під час другої робочої поїздки лікарі обслужили 350 людей, вирвали близько 400 зубів, наклали 80 пломб, зробили 100 рентгенологічних досліджень. Такий обсяг роботи став можливим, оскільки литовці привезли із собою спеціальне медичне обладнання. Наприклад, мобільну стоматологічну стійку, завдяки якій мешканцям громади робили операції.

– Це дуже важливо для наших людей, які живуть у старостинських округах, особливо на деокупованих територіях. Бо в основному це люди похилого віку, в них маленькі пенсії, і вони не мають змоги зробити собі дорогу операцію. Також у таких населених пунктах, як Токарівка та Гоптівка, ще є проблема з транспортним сполученням. Люди не можуть поїхати у Харків та Дергачі на лікування, – говорить Вячеслав Задоренко.

Натомість стоматологи приїжджали до них і безкоштовно робили необхідні операції.

– Ми чудово знаємо, що стоматологічні послуги – недешеве задоволення як в Україні, так і в країнах Європи, а тут лікарі приїжджають самі, добровільно. Вони привозять із собою певну частину необхідних матеріалів, з якими працюють. Іншу частину надають наші медичні заклади. Це стосується не лише стоматологів. Сімейні лікарі теж частину ліків привозять із собою, а частину їм надають наші медичні заклади з гуманітарної допомоги, яка надходить від благодійників, – розповідає начальник Дергачівської МВА.

Литовські лікарі проводять огляди мешканців Дергачівської громади на дому

У старостинських округах Дергачівщини працюють бригади литовських лікарів

Обмін досвідом

Візити литовських лікарів мають ще одну важливу мету – обмін досвідом між українськими та литовськими лікарями, який допомагає розвиватися обом сторонам.

– Наші лікарі розповідають литовцям про різні нюанси, психологічні особливості роботи з місцевими мешканцями, оскільки багато медиків не виїжджали під час активних бойових дій та переживали разом з жителями все, що відбувалося. Вони знають практичну сторону роботи, а литовці натомість приносять нові практики та тенденції європейської медицини, які наші переймають, – каже очільник громади.

Загалом за три візити литовські лікарі обслугували близько 2000 людей: стоматологи – близько 500, сімейні лікарні – приблизно 1500 мешканців старостинських округів громади.

З 20 листопада литовські лікарі здійснюють четверту робочу поїздку до Дергачівщини. Цього разу на території громади знову працюють сімейні медики та стоматологи.

Медичне обладнання

Крім виїзних бригад лікарів, литовці також надають суттєву підтримку Дергачівській громаді медикаментами та обладнанням для лікування. Здебільшого це різноманітні медичні препарати: ліки, таблетки, спреї, які мають попит серед місцевого населення та не потребують рецепта для застосування.

Також литовці передали багато корисного медичного обладнання та різноманітних матеріалів. Так, громаді було передано стоматологічний рентген-апарат, негатоскоп, кисневий концентратор, постільну білизну, комплект гуми для машини швидкої допомоги, велику партію паперових хустинок для стоматології та інші санітарно-гігієнічні засоби.

Лікарка з Литви працює з медичним обладнанням у старостинському окрузі Дергачівської громади

Одна з литовських лікарок працює з медичним обладнанням у Дергачівській громаді 

Як починалася співпраця

Здебільшого виїзні бригади та медична допомога від Литовської Республіки стали можливими завдяки співпраці Дергачівської міської військової адміністрації з благодійною організацією «Blue/Yellow for Ukraine», яка розпочалася ще у 2022 році, коли на території громади відбувалися активні бойові дії. Організацію заснував та зараз очолює литовський волонтер Йонас Охман. Він підтримує Україну ще з початку війни у 2014 році і наразі допомагає, зокрема, Дергачівській громаді.

– Це литовсько-українська організація, яка почала дуже суттєву підтримку нам надавати, коли це було вкрай необхідно. Вони передавали громаді гуманітарну допомогу: харчові продукти, санітарно-гігієнічні засоби, але основна, найважливіша, частина цієї допомоги – підтримка у медичній сфері, – зауважує Вячеслав Задоренко.

Розпочав налагоджувати зв’язки з організацією «Blue/Yellow for Ukraine» та її представником в Україні Олегом Абрамичевим радник очільника Дергачівської громади Євген Котенко. Він допоміг з початку 2023 року організувати декілька візитів Йонаса Охмана до Дергачів та інших населених пунктів громади, Козачої Лопані та Ветеринарного. Він на власні очі побачив, що російська федерація зробила з населеними пунктами.

Литовський волонтер також зустрічався з українськими захисниками та передав їм необхідне обладнання – тепловізори, дрони тощо.

З думкою про майбутнє

Завдяки розвитку двосторонніх відносин до громади приїздили депутат Європарламенту від Литви Петрас Аустревічус, а також депутатки Литовського сейму Раса Петраускене та Даля Асанавічутє.

– Ми показували наслідки війни, зокрема на деокупованих територіях. Вони були вражені тими жахами, які сюди принесла росія. Також під час цих візитів обговорювалася допомога, яку литовська сторона може надати громаді, – розповідає очільник громади.

Представники Дергачівської міської ради також відвідували Литву з робочими візитами. Перший відбувся у серпні 2023 року, тоді радник начальника Дергачівської МВА провів перемовини з депутаткою Расою Петраускене, головою комітету національної безпеки та оборони сейму Лауринасом Кащюнасом та головою «Blue/Yellow for Ukraine» Йонасом Охманом. Як зазначає Вячеслав Задоренко, цей візит став важливим кроком до зміцнення партнерських відносин.

Друга робоча поїздка відбулася наприкінці жовтня – початку листопада. Тоді розглядався більш розширений і практичний спектр питань. Зокрема, обговорювалася можливість залучення литовських населених пунктів як міст-побратимів для Дергачів, щоб після завершення війни заохотити литовських підприємців відкривати свої підприємства на Дергачівщині й відповідно інвестувати у громаду та створювати робочі місця.

З конкретних рішень представники міської військової адміністрації привезли з Литви домовленості щодо нового енергетичного обладнання, частина з якого вже надійшла у громаду. Решта буде доставлена протягом 1–2 місяців, зараз вирішуються логістичні питання. Обладнання необхідне для відновлення електромереж у деокупованих населених пунктах.

Нагадаємо, що мешканцям Дергачівської громади виплатили 117 мільйонів гривень компенсацій за програмою єВідновлення. Гроші надійшли за 1719 заявами, ще щонайменше шість заяв перебувають на розгляді.

Також нагадаємо, що у Дергачах завершують будівельні роботи на двох пошкоджених обстрілами житлових комплексах.  

Раніше ми писали, що у селі Руська Лозова, де електромережа була знищена окупантами на 95 %, повністю відновили електропостачання. На повне заживлення села енергетикам знадобився майже рік.

Більше новин Дергачі читайте на нашому сайті.

Читайте також: Пенсіонерка з прикордонної Токарівки подарувала військовим автівку

Автор: Олександр Манченко

Джерело

Новини Харкова