Під час повномасштабної війни голови громад Харківщини стали заробляти більше

Очільники 19 громад із 56-ти подали декларації.

До війни очільники громад Харківщини заробляли менше.

На момент відкриття Єдиного державного реєстру декларацій, 10 грудня, тільки третина голів громад Харківської області оприлюднила декларації за 2022 рік, решта чекає. Останній день, коли можна буде подати декларацію за 2022 рік, це 31 січня 2024 року. Аналітичний центр “Обсерваторія демократії” проаналізував подані звіти щодо їхніх офіційних зарплат.

“Як же тоді пояснити, що на момент відкриття Реєстру 10 грудня 2023 року в ньому були декларації за минулий рік лише 19-ти очільників громад із 56-ти? Це означає, що попри ухвалення відповідного Закону щодо обов’язкового декларування ще в вересні, більшість керівників громад вирішили чекати до останнього зі звітом про власні доходи за перший рік повномасштабної війни. Законодавчий дедлайн подання декларацій за 2022 рік – 31 січня 2024-го. Потім одразу до 31 березня 2024-го посадовці повинні прозвітувати про доходи за 2023 рік. Отже, за декілька місяців з’явиться можливість для більш повного дослідження доходів і статків чиновників під час війни”, — пояснили в “Обсерваторії демократії”.

Під час аналізу було з’ясовано, що подали декларації 19 очільників громад із 56-ти. Дванадцять із них — добровільно, до прийняття рішення щодо відкриття Реєстру декларації. Із загальної кількості голів громад, які подали звіти про доходи, шестеро — це міські голови, десятеро — селищні голови, троє — сільські. Дев’ятеро є саме головами громад, десятеро — очолюють військові адміністрації.

Аналітики зазначили, що річні суми зарплат очільників громад відрізняються через суб’єктивні та об’єктивні причини. Більшість військових адміністрацій були утворені восени минулого року і, якщо їхнім начальником призначали не діючого голову громади, то у таблиці “Обсерваторії демократії” вказаний розмір його зарплатні за два або три місяці. Якщо громада перебувала в окупації, то голова громади декларував меншу зарплатню.

Згідно з аналізом, найбільшу зарплатню у 2022 році отримав голова Донецької селищної громади Ізюмського району Анатолій Наздрачов (“Блок Кернеса”) — 888 000 гривень. Це більше, ніж йому сплачували до війни (у 2021 році — 704 000 гривень).

“Щоб краще зрозуміти структуру цієї зарплати, варто ознайомитись із відповідним рішенням селищної ради про умови оплати праці голови. А ці умови передбачають одночасне нарахування 6-ти додаткових до зарплати надбавок, включно з щомісячним преміюванням у розмірі 200%(!) від посадового окладу”, — зазначили в “Обсерваторії демократії”.

Голова Богодухівської громади Володимир Бєлий отримав у минулому році 716 000 гривень зарплатні, до війни її розмір складав 607 000 гривень. Також трохи зросла зарплатня у голови Мереф’янської громади Веніаміна Сітова — із 640 000 до 667 000 гривень. У його декларації вказано 38 транспортних засобів, приватне підприємство “Мереф’янське автотранспортне підприємство” зареєстровано на сина.

Зарплатня голови Дергачівської громади Вячеслава Задоренка склала торік 625 000 гривень, пізніше він очолив військову адміністрацію, отримав 35 000 гривень зарплатні. Окрім цього, батько подарував йому грошовий подарунок у розмірі 3 900 000 гривень. У родини є 55 земельних ділянок.

“Прикметно, що попри мільйонні активи, не лише дружина Задоренка в 2022 році оформлювала допомогу від держави та різноманітних благодійних фондів, але й сам голова Дергачівської громади отримав від уряду 6 тис. грн. “допомоги на проживання ВПО”, — розповіли аналітики.

Голова Куп’янської громади Андрій Беседін у 2022 році у Богодухівській районній державній адміністрації отримав 144 000 гривень зарплатні, у Куп’янській міській військовій адміністрації — 120 000 гривень (за два місяці роботи). Ще 16 000 гривень — це соціальна допомога від Богодухівської райдержадміністрації та 48 300 гривень склала державна соціальна допомога (Ізюмський центр зайнятості).

В “Обсерваторії демократії” з’ясували, що під час війни очільники громад не лише стали більше заробляти, а й робили цінні покупки. Зокрема, голова Сахновщинської громади Володимир Суєцький задекларував нову машину Renault Logan 2022 року випуску, яку купив його син наприкінці вересня минулого року, однак скільки коштувала ця автівка, не вказано. Син Суєцького працює у Харківській обласній організації партії “Слуга народу”, де торік отримав понад 100 000 гривень.

Аналіз декларацій показав, що голови громад стали більше заробляти під час війни. Аналітики зазначають, що досі залишається непрозорим спосіб визначення умов їхньої оплати праці, і спостерігається збільшення соціально-економічного розриву між ними та іншими людьми, що може призвести до соціальної напруги.

“Перш за все, це зростання офіційних зарплат під час повномасштабної війни у порівнянні з деклараціями за 2021 рік. Останні два роки більшість мешканців Харківського регіону живе в форматі скорочення витрат, відправлення у відпустки за власний рахунок, переведення на неповний робочий тиждень. І це дуже контрастує зі зростанням офіційних зарплат (нарахованих із коштів місцевих бюджетів) керівників громад. При цьому, сам спосіб визначення умов оплати праці очільників, попри війну, залишається непрозорим і позбавленим будь-яких критеріїв ефективності”, — пояснили аналітики.

з Таблиця: “Обсерваторія демократії”

Як писав , мер Люботина купив автівку за пів мільйона гривень. Вартість автівки, вказана у декларації, у три рази менша за ринкові ціни.

Джерело

Новини Харкова