Фото: Слобідський край
2024 рік для Харкова розпочався з масованих обстрілів. Ворог не припиняє руйнувати місто. Але комунальні служби продовжують ремонтувати пошкоджені житлові будинки. Латають покрівлі, закривають вікна, укріплюють контури, зокрема у будинках, розбитих у грудні 2023-го.
Відновлення житла – пріоритетне завдання
Протягом 2023 року відновлено 57 будинків. Масштабні роботи проводилися на Північній Салтівці, у П’ятихатках та інших районах міста. Ремонтувати пошкоджені ворогом будинки почали ще у 2022 році, адже внаслідок масованих обстрілів без даху над головою лишилися більше 150 тисяч харків’ян. Крім того, Харків прихистив понад 200 тисяч вимушених переселенців з деокупованих територій та зони бойових дій, значна частина яких планує залишитися в місті.
За словами міського голови Ігоря Терехова, у 2024 році питання відновлення житла залишиться пріоритетним для Харкова. Капітально відремонтувати і реконструювати планують близько 160 будинків. Зокрема, будівельники відновлять пошкоджені конструктиви, відремонтують фасади, покрівлі та проведуть роботи з термомодернізації.
Одночасно з відновленням житлового фонду розробляється оновлений Генеральний план розвитку міста. Дуже важливим є пошук додаткових джерел фінансування, оскільки міський бюджет не в змозі покрити всі необхідні витрати. А збитки міста від обстрілів російською армією вже перевищують 9,5 мільярда доларів США.
Рік тому вже був «прильот»
Напередодні новорічних свят журналістам показували, як комунальники ліквідують наслідки обстрілів 8 грудня 2023 року. Як повідомили у міськраді, від ворожої атаки тоді постраждали житлові будинки в різних районах, зокрема у Холодногірському та Шеченківському. Також значних пошкоджень зазнала будівля розподільного пункту АТ «Харківобленерго» в Шевченківському районі.
Для усунення наслідків обстрілу задіяли всі комунальні служби міста. Їхні працівники прибирали територію, закрили вибиті вікна і контури, відновили тепло-, електро- та газопостачання. Ремонтували покрівлі. Для того щоб відновити послуги споживачам, комунальникам довелося працювати майже цілодобово. Наприклад, у будинку на вулиці Сумській вони закрили понад 350 вікон, а зараз укріплюють їх та ремонтують майже 300 кв. м покрівлі.
Фахівці саме ремонтували покрівлю в цьому будинку, коли зі своєї квартири вийшов пан Микола. Він каже, що це вже не перший «прильот» в їхній будинок.
– Ми прокинулися від сильного вибуху о 3-й годині ночі. Вибуховою хвилею пошкодило двері, стіни. Повилітали вікна. Рік тому тут уже був «прильот», ми все тоді відремонтували. Весною і літом прожили нормально, а тут знову влучання на сусідній вулиці, і знову все треба ремонтувати, – розповідає пан Микола.
«Робота комунальників – теж боротьба проти ворога»
Керівник підрядного підприємства Кирило Раєвський прокоментував, які саме відновлювальні роботи тут проводяться.
– Ударною хвилею пошкодило дах будинку. Зараз ми проводимо частковий ремонт покрівлі, щоб люди у комфортних умовах могли чекати капітального ремонту, – говорить Кирило Раєвський.
Він також розповів про капітальний ремонт будинку після влучання ворожого снаряда у 2022 році. Тоді відремонтували покрівлю та вікна.
– Тоді було розбито багато вікон, усі були закриті ОСБ-плитами. З часом вони розсихаються, тож доводиться їх додатково герметизувати за допомогою монтажної піни, – пояснює Кирило Раєвський.
За його словами, у старих будинках є така проблема: шиферна покрівля і маленькі тріщини виявити вдається не одразу. Тож і відремонтувати все вдається не одразу. Складність робіт полягає також і в тому, що взимку короткий світловий день, а покрівля вкривається кригою.
– Наша робота – це теж боротьба проти ворога. Ми працюємо, щоб якнайшвидше полагодити будинки, які постраждали від російської агресії. Я пишаюся тим, що допомагаю своєму місту і харків’янам, – говорить комунальник Володимир Нечитайло.
Загалом ушкоджень від ракетного удару 8 грудня зазнали чотири будинки. Всі обстежені і частково відремонтовані.
Ремонт покрівлі у будинку на вулиці Сумській/фото: Харківська міська рада
– Продовжуємо ретельніше обстежувати покрівлі і там, де це необхідно, усуваємо пошкодження. Також оперативно реагуємо на скарги мешканців пошкоджених будинків, які вони надсилають на номер 1562 чи на дільницю «Жилкомсервісу», – говорить директор КП «Харківспецбуд» Богдан Долина.
За його словами, загалом у 2023 році працівники підприємства відремонтували 775 пошкоджених обстрілами покрівель площею понад 18 тис. кв. м, а також закрили понад 5 тисяч вікон у житлових будинках у Шевченківському, Новобаварському, Холодногірському та Основ’янському районах.
Читайте також, Російські окупанти напередодні та після Нового року масовано обстрілювали Харків і громади області ракетами та іншою зброєю. У період з 29 грудня до 2 січня військові країни-агресорки не обстрілювали обласний центр лише один день.
Надія Янінович