Після поранення можна почати життя наново.
Нову навчальну програму для військових започаткували харківські волонтери. Ветерани з пораненнями або бійці, які знаходяться на ротації, можуть опанувати професію тату-майстра, аби після демобілізації знайти своє місце в мирному житті.
Майстриня тату Олена Вовк — військова волонтерка з 2014 року. Влітку цього року вона відкрила безкоштовну школу татуювання для бійців ЗСУ, які отримали поранення. Її перші учні вже мають власних клієнтів.
Краще, ніж на курсах
Перші учні в Олени Вовк з’явилися влітку. Військові знають її добре, бо жінка з 2014 року їздить у гарячі точки у якості волонтерки. Коли почалася повномасштабна війна, безліч бійців ЗСУ отримали тяжкі поранення, що не дозволять їм повернутися до попередньої професії або лишитися у війську. Тому майстриня вирішила навчити їх технікам татуювання.
Починали з трьома учнями. Вони вчилися три місяці — це більше, ніж зазвичай пропонують навчальні студії. Олена згадує, як сама свого часу закінчила такі курси всього за два тижні, а тому вирішила, що своїх учнів вчитиме довше і краще.
Починають з найпростіших малюнків — геометричних фігур, тризубів, вишиванок. Спочатку тренуються на штучній шкірі, а в останній тиждень — роблять три татуювання вже на людях. Іноді навчання триває і довше.
Олена Вовк випустила першу групу учнів у жовтні. Фото: Сергій Козлов/
“Декілька хлопців поїхали за кордон на реабілітацію, вони випали на кілька місяців, але повернуться і будуть навчатися”, — каже Олена Вовк.
У жовтні цього року вона випустила перших учнів, вони вже працюють і мають власних клієнтів. Набрати ще три групи допоміг благодійний фонд “Харків з тобою”: за підтримки фонду “Разом” волонтери купили обладнання та необхідні матеріали, аби у майстрині була можливість навчати військових безкоштовно.
Зараз Олена вчить дев’ятьох учнів, Займаються по черзі, по троє, аби була можливість приділити увагу кожному. Після випуску їм допоможуть знайти перших клієнтів
“Допомагає прийти в себе”
Один з учнів Максим Бичков до великої війни був промисловим альпіністом, працював у Польщі. Напередодні повномасштабного вторгнення приїхав у Харків і вирішив вже не повертатись до Варшави, а натомість вступити до підрозділу Kraken. Минулого року під час звільнення північної частини Харківської області Максим отримав поранення. Рік проходив реабілітацію, від волонтерів дізнався про можливість здобути новий фах. Сьогодні в нього — п’яте заняття, він тренується переносити з паперу на штучну шкіру досить складний рослинний орнамент.
“Це дуже добре допомагає в цілому прийти в себе, відволіктися”, — розповідає Максим, який сприймає заняття з татуювання не лише як навчання майбутній професії, а і як своєрідну арт-терапію.
Інший учень студії, В’ячеслав Лобас, давно хотів стати тату-майстром, але завадила війна. У квітні 2022 року 18-річний хлопець записався у “Фрайкор” і з того часу воює. Звільняв Харківську область, останні місяці був на Куп’янському напрямку, а зараз у Харкові на ротації, тож вирішив не гаяти час даремно, а здобути омріяний фах.
“Без художньої освіти важкувато, але в мене є дуже велике бажання, тому вчитимусь. Ось зараз буду робити шеврон у геометричному стилі, а до цього вже робив вишиванку”, — розповідає В’ячеслав .
В’ячеслав Лобас давно мріяв стати тату-майстром. Фото: Сергій Козлов/
У майбутнього тату-майстра вже є, як він каже, “перша жертва” — його побратим із “Фрайкору”. Для тих, кому випускники курсів робитимуть перші тату, ця послуга безкоштовна.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Харківський учений продав дисертацію, щоб купити автівку для ЗСУ
У планах благодійного фонду “Харків з тобою” створити цілу низку таких навчальних курсів для демобілізованих ветеранів та членів їхніх родин, де кожен з них міг би вибрати нову професію до душі та отримати підтримку у самореалізації.
Записатися на курси або підтримати програму можна, зв’язавшись з організаторами:
+38 066 823 99 92
+38066 143 63 53
Фото: Сергій Козлов/ Фото: Сергій Козлов/ Фото: Сергій Козлов/ Фото: Сергій Козлов/ Фото: Сергій Козлов/ Фото: Сергій Козлов/ ПопереднійНаступний Автор: Олена Павленко