Як громади Харківської області допомагають ЗСУ

Більшість ОТГ витрачають менше 2% бюджету на підтримку армії.

Лише 22 із 56 громад області ухвалили цільові програми допомоги війську.

Ще п’ять громад підтримують ЗСУ несистемно, деякі напряму купляють необхідні речі на Prozorro.

Експерти неурядової організації “Обсерваторія демократі” проаналізували  витрати територіальних громад Харківської області на підтримку тероборони та армії в цілому. 22 з 56 громад ухвалили місцеві програми, націлені на підвищенні обороноздатності українського війська. Про це йдеться у звіті “Обсерваторії”, опублікованому на сайті LB.

Спеціальні програми мають Барвінківська, Близнюківська, Богодухівська, Валківська, Височанська, Зміївська, Золочівська, Кегичівська, Красноградська, Краснокутська, Купʼянська, Лозівська, Люботинська, Наталинська, Олексіївська, Первомайська, Південноміська, Пісочинська, Сахновщинська, Солоницівська, Старовірівська та Харківська громади. 

Найбільше у відсотках до загальних витрат бюджету спрямовує на підтримку обороноздатності Золочівська громада — майже 6%. Найменше — 0,2% — витрачають на Барвінківщині. В середньому витрати більшості громад на оборону не перевищують 2%.

бюджетТаблиця: Обсерваторія демократії

Більшість із перелічених громад у своїх бюджетах не вказують конкретних отримувачів цих коштів та обʼєктів, на закупівлю яких ці кошти виділяються. Переважно, в кошторисах вказують: “на заходи та роботи з територіальної оборони (зокрема, матеріально-технічне забезпечення підрозділів територіальної оборони): придбання матеріально-технічних засобів, конструкцій, обладнання, допоміжних засобів та іншої продукції (товарів)”. Лише 5 громад дали більш розгорнуту інформацію.

У Близнюках на всю програму передбачили 2,5 млн. грн, з них 600 тис. грн. у вигляді субвенції з місцевого бюджету до державного, на фінансування двох військових частин. Також 1,9 млн. закладено на самостійні витрати, а ще 100 тис. грн. спрямовано до районного бюджету.

Золочівська громада виділила більше 19 млн грн, з них 9,8 млн грн  — на відновлення інфраструктури військових містечок, службового і житлового фондів підрозділів охорони кордону, які постраждали в результаті збройної агресії.

У Кегичівській громаді передбачили 5,3 млн грн на оборону, по 2 млн. отримали бюджети Красноградського району та Харківської області, ще за 1,3 млн купили пікап  JAC T8. 

Красноградська міська громада: з 24, 5 млн грн більше 2 мільйонів передала районному бюджету, а 7 млн – обласному. Ще майже 15,3 млн. грн. перераховано до державного бюджету на допомогу військовим частинам, зареєстрованим на території громади. За ці кошти купили квадрокоптери, генератори, зарядні станції, фотоапарат, оргтехніку, безпілотники, а також системи відеоспостереження та утеплено фасад господарського корпусу. 

Лозівська громада: з 11,4 млн перерахували ‘ млн до районного бюджету, 5 млн. – до обласного та 5,4 млн. – до державного, на фінансування чотирьох військових частин.

Окремо стоїть Харківська міська громада. Нещодавно Ігор Терехов заявив, що витратив на допомогу військовим 474 млн. грн з бюджету міста, однак експерти “Обсерваторії демократії” знайшли лише 220 млн грн на “Комплексну програмі розвитку цивільного захисту, підвищення рівня публічної безпеки та сприяння організації територіальної оборони в місті Харкові на 2018-2025 роки”. Доля інших 254 млн грн невідома.

Деякі громади підтримують збройні сили несистемно, без спеціальних програм. 

бюджетТаблиця: Обсерваторія демократії

“Допомогу ще 5-ти громад (Біляївської, Великобурлуцької, Дергачівської, Кіндрашівської, та Нововодолазької) є можливість відстежити завдяки аналізу закупівель в електронній системі Prozorro. Оскільки в кошторисі Біляївської громади відсутні витрати на Сили оборони, а на сайтах Великобурлуцької, Дергачівської, Кіндрашівської та Нововодолазької громад відсутні актуальні бюджети — це єдина публічна інформація про їхню участь в екіпіруванні війська. Також на Prozorro можна знайти закупівлі і 6-ти громад з тих, що були розглянуті раніше (Височанська, Краснокутська, Купʼянська, Олексіївська Пісочинська та Старовірівська)”, — пишуть експерти “Обсерваторії демократії”.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дітям загиблих військових щомісяця платитимуть гроші з бюджету Харкова

У громадах Харківської області витратили 50,4 млн. грн. на закупівлю екіпірування та автомобілів для Сил оборони.  Найпопулярнішим предметом закупівель були квадрокоптери DJI Mavic 3/3T.

Крім того, в кошторисах шести громад відсутні видатки на тероборону. Це — Балаклійська, Борівська, Вільхуватська, Донецька, Малинівська та Савинська громади. У Вовчанській, Дворічанській, Курилівській, Петропавлівській та Шевченківській громадах не працюють сайти, тож про допомогу ЗСУ немає відомостей. 

 

Джерело

Новини Харкова