Як лікують піроплазмоз?

Піроплазмоз у собак або, як його ще називають, бабезіоз доволі відоме поняття власникам тварин, що живуть у вуличних умовах. Однак нерідко з ним стикаються і господарі домашніх тварин, зокрема після заміських подорожей чи прогулянок на природі у високій траві.

Звісно, забороняти собаці бігати між кущами та гратися в заростях — марна ідея. Тож вся відповідальність лягає на плечі власника, який має подбати про своєчасне реагування на симптоми захворювання. При виявленні будь-яких відхилень від нормального стану чи поведінки собаки після прогулянок варто невідкладно звернутися до клініки Терра Вет для діагностичних заходів та, за потреби, лікування.

Особливості хвороби

Піроплазмоз — це небезпечне паразитарне захворювання, яке передається через укуси кліщів та вражає еритроцити (червоні кров’яні клітини) у крові тварини. Спричиняє хворобу кровопаразит Babesia, звідси ж і друга назва бабезіоз.

Піроплазмоз — трансмісивна хвороба, що переноситься зараженими кліщами роду Ixodes, яких можна зустріти у трав’янистих місцях, лісах та парках.  Пік захворюваності приходиться на травень, а потім — серпень та вересень. В регіонах з м’яким кліматом заражені кліщі можуть зберігати активність протягом ранньої весни та пізньої осені. Тож ризик захворювання тварин значно підвищується. В деяких випадках ветеринари фіксували до 30-40 кліщів на одній тварині за раз. При цьому сам факт укусу не такий страшний, як його наслідки, у разі зараження паразитами бабезіями.

При укусі зараженого кліща збудники хвороби з його слинних залоз потрапляють в кров собаки. А далі — впливають на еритроцити та руйнують їх. Руйнування еритроцитів, що відповідальні за перенесення кисню суттєво впливає на загальний стан тварини. Крім того, при розпаді еритроцитів виділяється велика кількість гемоглобіну, який не можуть швидко та повноцінно переробити внутрішні органи, тож утворюється багато токсичних продуктів розпаду. Як результат, вплив паразита Babesia відчувають майже всі органи собаки. Без належного лікування наслідками піроплазмозу можуть стати серцева та ниркова недостатність, запалення печінки, а також ішемія головного мозку.

Симптоматика піроплазмозу

Серед головних симптомів, які можуть свідчити про захворювання:

  • підвищення температури в перші дні після укусу зараженого кліща;
  • відмова від їжі;
  • важке дихання;
  • слабкість та млявість;
  • червоне забарвлення сечі;
  • діарея та запори;
  • зблідніння слизових оболонок.

Піроплазмоз — це захворювання, що дуже швидко прогресує та доходить до гострої стадії. Без швидкого та ефективного лікування хвороба може призвести до летальних наслідків. Однак існує й так звана хронічна форма захворювання. Такий бабезіоз має менш виражену симптоматику, а температура тіла майже не змінюється. Хронічний піроплазмоз зустрічається рідше та притаманний тваринам з сильним імунітетом, або тим, що вже перенесли хворобу у гострій формі.

Діагностика та лікування хвороби

Встановлення діагнозу піроплазмоз починається з ретельного збору анамнезу, опитування про заміські прогулянки та виявлення на тілі собаки кліщів. Підтвердити діагноз допомагають аналізи тварині у Харкові:

  • мазок на бабезіоз;
  • ПЛР-дослідження.

Всі дослідження займають мінімум часу, що дозволяє якомога швидше перейти до лікування задля збереження життя тварини. Гарною новиною є те, що піроплазмоз виліковний майже на всіх стадіях. Однак специфіка лікування залежить від важкості захворювання.

Лікування піроплазмозу найчастіше проходить в інтенсивній терапії. Процес проводиться одночасно в декількох напрямках:

  • Знищення збудника хвороби (бабезій) у крові собаки. Для цього використовуються спеціалізовані препарати в кількості, яка залежить від важкості та стадії хвороби.
  • Інфузійна терапія для відновлення тварини у випадку зневоднення та коригування водно-сольової рівноваги
  • Киснева терапія. Актуальна через те, що еритроцити є клітинами, призначеними для транспортування кисню до внутрішніх органів. При їхньому руйнуванні через бабезії організм собаки може відчути наслідки кисневого голодування.
  • Введення гепатопротекторів. Обов’язковий аспект лікування, направлений на захист печінки.

Крім того, залежно від стану тварини, лікарі можуть призначити серцеві препарати та спазмолітики, вітаміні та медикаменти що зупиняють кров. В окремих випадках може бути призначено плазмаферез для очищення крові від залишків еритроцитів та мертвих бабезій.

Після лікування в умовах ветеринарного центру Terra Vet тварину виписують додому та дають призначення і рекомендації для господарів. Зокрема, це стосується лікувального харчування, дієти, підтримувальних препаратів та профілактики повторного зараження піроплазмозом. Профілактичними рекомендаціями є:

  • використання засобів проти кліщів при прогулянках або виїздах на природу;
  • регулярний огляд собаки після прогулянок в трав’янистих та лісистих місцевостях;
  • якомога швидше видалення кліщів зі шкіри тварини у разі їхнього виявлення;
  • звернення до фахівців ветеринарної клініки при підозрах на захворювання або виявленні нетипової симптоматики.
Новини Харкова